piatok 8. augusta 2014

Moje sladké šestnáste storočie

Prečítajte si príbeh o zakázanej láske, ktorej čas neprekáža, nadýchajte sa atmosféry ulíc Florencie a presvedčíte sa, že mágia je stále medzi nami... 

Autor: Rachel Harrisová                                                    
Počet strán: 296
Žáner: romantika, presúvanie sa v čase, história
Vydavateľstvo: CooBoo
Rok: 2013

Anotácia: 
Cat Crawfordová je obyčajné šestnásťročné dievča až na to, že jej otec je slávny filmový režisér a jej mama Talianka (rodená z Florencie), je s jej otcom už dávno rozvedená a bulvár si ju podáva za jej záletnícku povahu. K tomu všetkému si jej otec našiel Jennu, ktorá je taká šikovná, že už je jeho snúbenica...
Cat nemá rada davy ľudí a aj napriek tomu jej Jenna obstarala štýlovú párty, z ktorej bude mať priamy prenos aj MTV. Našťastie je pre Cat aspoň malá útecha výlet do Florencie.
Keď sa Cat spolu s Jennou a jej otcom ubytuje, poprosí, či by si nemohla ísť sama pozrieť Florenciu. Po otcovom súhlase natešene vybehne do ulíc, ktoré si pre ňu chystajú maličké prekvapenie. Po prehliadke Florencie a prezretí si sochy Dávida od Michelangela, Cat zbadá stan uprostred jednej z uličiek. Podivný stan ju natoľko láka, že neváha a vstúpi do neho. Tam sa zoznámi s neznámou cigánkou, ktorej zásluhou sa stane, že keď Cat vyjde... ocitne sa v renesančnej Florencii. Spočiatku Cat bude úplne mimo z toho, že preskočila päť storočí. Päť storočí!! Je toto normálne?  K tomu všetkému vie plynule po taliansky!
Mladá Cat sa nemá ani komu zdôveriť a tak hrá rolu, ktorú od čarov dostala- mladú Patience. Ubytuje sa u strýka a tety Francescy, kde sa zoznámi so svojím bratrancom a sesternicou Alessandrou. Alessandra je mladšia, no zatiaľ jediná milá duša široko-ďaleko. Svet mladej Patience, teda Cat, sa však zatočí až vtedy, keď sa zoznámi s očarujúcim Lorenzom. Lorenzo okrem toho, že je maliar a nechce byť bankár podľa otcových želaní, je príťažlivý, krásny, žiadaný... a zatiaľ má oči iba pre Patience. Po pomalom zbližovaní sa, sa Lorenzo a Patience do seba zamilujú. Patience spoznáva taliansku kultúru, samotného Michelangela, smotánku a aj svoju nepriateľku, ktorá takisto bojuje o Lorenza. Patience a Alessandra sa spoznávajú a prichádzajú na to, že sú čoraz väčšmi lepšie kamarátky a sú tu pre seba. Cat je šťastná, že tu môže byť, no zároveň sa bojí, kedy sa toto skončí. Má svojich priateľov z renesancie zatiahnuť do jej tajomstva? Čakala, že toto kúzlo bude trvať maximálne deň, no trvá už oveľa oveľa dlhšie... Chcela sa len zbaviť nenávidenej oslavy, no kúzlo zašlo až príliš ďaleko. Nebolo by konečne vhodné, aby sa toto všetko skončilo? Lenže ako? Má si zobrať z tejto maškarády nejakú príučku? A čo cigánka, tá jej nepomôže? Kde vlastne trčí? Okolnosti gradujú, situácia sa zhoršuje a Cat naozaj nevie čo má robiť... Podarí sa jej dostať naspäť do reality, alebo ostane uväznená v čase?

Moje hodnotenie: 
Myslím si, že kniha už na prvý pohľad zaujme svojou úžasnou obálkou, ktorá,sa ku deju príbehu úplne hodí a všetko vystihuje. Nie je príliš sladká, no nie negatívna. Čo sa týka knihy, je to spisovateľkin celkom dobrý výplod. Ja som od nej ešte nič nečítala. Autorka píše jemne, milo, romanticky, ale šokujúce chvíle vie opísať naozaj napínavo. Príbeh mal celkom dobrý spád, možno pár pasáží bolo takých nudnejších, kde príbeh trochu stál. Páčilo sa mi, že vedela autorka dobre vystihnúť aj romantické scény. Kniha sa na prvý pohľad alebo po prečítaní anotácie zdá ako taká ľahká. No vo mne zanechala táto kniha naozaj hlboké dojmy. Pretože nie vždy sa všetko podarí tak, ako to chceme my. Pasáž od stredu do konca je naozaj veľmi napínavá a každého čitateľa dostane do pozoru- od tejto pasáže som sa nevedela odtrhnúť. Riešilo sa tam naozaj veľmi veľa vážnych vecí, ktoré hlavnú hrdinku zužovali a nevedela nájsť cestu späť domov. Koniec bol viac smutný, ako veselý, ale typická sladkosť tam nechýbala. Zhodou okolností som po prečítaní knihy navštívila Florenciu na vlastnej koži a príbeh sa mi premietal pred očami. Knihu hodnotím ako čítanie stvorené na leto. Je to milá oddychovka, ktorá vo vás predsa len zanechá nejaké pocity. Dávam knihe štyri hviezdičky. Knižka ma otvorený koniec, hodný na pokračovanie.
Pokračovanie v slovenčine vyjde pod názvom Príbeh dvoch storočí a to 15.8.2014. Knihu si plánujem zaobstarať, som zvedavá čo si na nás autorka prichystala tento krát, pretože koniec bol veľmi prekvapivý...Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára